Sobota była dla nas niezwykle intensywna. Rankiem na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się wykład „Gruzińska polityka obronna i zagraniczna”, który przygotował dla nas Vakhtang Maisaia, wybitny ekspert w zakresie bezpieczeństwa, wojskowości, terroryzmu oraz geopolityki regionu Kaukazu. Organizatorami wydarzenia było kilka organizacji: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Koło Naukowe HUMAN RIGHTS UR, Kavkaz – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość, Kaukaz – Koło Naukowe Studentów i Doktorantów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Fundacja Jagiellońska.

Celem spotkania była dyskusja na temat sytuacji w Gruzji, w kontekście jej aktualnej polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa, w odniesieniu regionalnym oraz geopolitycznym, a także w zakresie relacji z Unią Europejską, Polską i Rosją.

Vakhtang Maisaia to ekspert w zakresie bezpieczeństwa, wojskowości, terroryzmu, geopolityki regionu Kaukazu. Był doradcą Prezydenta Gruzji ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Gruzji, Misji Dyplomatycznej Gruzji w Kwaterze Głównej NATO. To autor wielu publikacji i artykułów dotyczących zagadnień bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, polityki regionalnej i geopolityki regionu Kaukazu.

fot. Anna Petynia / RODM Rzeszów