Radio Via o debacie na temat polskiej pomocy rozwojowej
“W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się dzisiaj debata na temat Polskiej Pomocy Rozwojowej, która była podsumowaniem 4 lat działań polityki zagranicznej. Celem debaty była rozmowa z mieszkańcami Podkarpacia, która dotyczyła prowadzenia działań, celów oraz priorytetów polityki zagranicznej, mówił wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz.” Agnieszka…
Warsztaty “Wybrani twórcy z Polski południowo-wschodniej – zajęcia prowadzone przez Agatę Froń
Biblioteka Miejska w Łańcucie stała się doskonałym miejscem do zorganizowania kolejnego wydarzenia. Tym razem rozmawialiśmy o twórcach literackich z Polski południowo-wschodniej. Osadziliśmy ich także w kontekście literatury europejskiej oraz ich trenów, które panowały w czasach współczesnych dla omawianych twórców. Zajęcia prowadziła Agata Froń z Uniwersytetu…
450 lat Unii Lubelskiej – fotorelacja z warsztatów prowadzonych przez Marcina Hamielca
Cały czas celebrujemy 450 lat Unii Lubelskiej – Marcin Hamielec z Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazał jaką wartość historyczną oraz społeczną i gospodarczą niosła za sobą ten ważny w dziejach naszego kraju sojusz. Opowiedział o nim nie tylko w kontekście wspólnego wroga – Zakonu Krzyżackiego, ale i…
Prawo konstytucyjne – fotorelacja z wykładu Piotra Zyzańskiego
Lipiec to niezwykle intensywny czas dla naszego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. W lipcu zaprosiliśmy zainteresowanych słuchaczy oraz stypendystów Fundacji Jagiellońskiej na wykład Piotra Zyzańskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego . Dotyczył on podstaw prawa konstytucyjnego w Polsce. fot. Andrzej Błoński
Relacja z rozgrywki Intermarium – wielkoformatowej gry planszowej na zamku w Krasiczynie
Kontynuujemy wędrówkę z wielkoformatową planszą gry Intermarium, której fabuła osadzona jest w latach 20-lecia międzywojennego. Tym razem zagraliśmy w nią z młodzieżą na Zamku w Krasiczynie. Wydarzenie przyciągnęło niespotykaną dotychczas liczbę uczestników – w rozgrywce brało udział 50 osób. Tym razem uczestnicy bardzo mocno skupili…
15 lat Polski w Unii Europejskiej – zajęcia edukacyjne
Lipiec to dla nas pracowity miesiąc. Poza szeregiem atrakcyjnych wydarzeń, które odbędą się w Krasiczynie oraz Łańcucie, zaplanowaliśmy również zajęcia edukacyjne dla uczestników półkolonii. Ich temat to 15 lat Polski w Unii Europejskiej. Przeprowadzone zostaną w trzech filiach Rzeszowskiego Domu Kultury (Pobitno, Załęże i Wilkowyja)…
Stoisko tematyczne “15 lat Polski w Unii Europejskiej” na Dniach Radymna
Podczas tegorocznych Dni Radymna, które odbyły się w dniach 8-9 czerwca br., w sobotnie popołudnie zaprosiliśmy dzieci do wspólnej aktywności i rozmowy o Unii Europejskiej. Najmłodsi uczestnicy eventu zaskoczyli nas swoją wiedzą na temat polityki oraz UE. Z chęcią odpowiadały na pytania oraz rozwiązywały łamigłówki…
Warsztat „Polityka wschodnia Unii Europejskiej. Czyli o Partnerstwie Wschodnim” z Piotrem Zyzańskim
fot. Anna Petynia / RODM Rzeszów
Debata „10 lat Partnerstwa Wschodniego” w Muzeum Dzieduszyckich (Zarzecze)
Rok 2019 obfituje w interesujące rocznice, które bezpośrednio łączą się z polityką międzynarodową. Jedną z ważnych dla Europy jest 10-lecie programu Partnerstwa Wschodniego. Został on zapoczątkowany przez Polaków oraz Szwedów. Już 25 maja br. zapraszamy do Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, by wraz ze znakomitymi gośćmi…
Podkarpacki Program Stypendialny – trwa nabór do projektu
Młodzież w wieku od 14 roku życia zapraszamy serdecznie do zabrania udziału w Podkarpackim Programie Stypendialnym, który realizuje Fundacja Jagiellońska. Głównym celem projektu jest wszechstronny rozwój młodych ludzi – kulturalny, intelektualny oraz społeczny. Podopieczni Fundacji uczestniczą w wyjazdowych warsztatach interdyscyplinarnych, rozwijając swoją wiedzę w różnych…
Debata “20 lat strefy Euro – zwycięzcy i przegrani”
Strefa Euro, zwana także Eurolandem to 19 państw Unii Europejskiej, które zdecydowały się na przestrzeni lat na wprowadzenie wspólnej waluty. Mija właśnie 20 lat od jej powstania, co dla nas będzie pretekstem do rozmowy o tym, kto zyskał na wprowadzeniu wspólnej waluty, a kto stracił.…
15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej – stoisko edukacyjne na Święcie “Paniagi”
1 maja 2019 r. mija 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przez ten czas Polska zdobyła ważną pozycję na arenie międzynarodowej, stając się aktywnym i ważnym członkiem UE. Jej słowo liczy się w debacie na temat przyszłości wspólnoty, polityki migracyjnej, klimatycznej czy gospodarki.…