👉 Geopolityka to nie zjawisko statyczne, nie fotografia – geopolityka jest dynamiczna jak film i zawsze można oczekiwać zwrotu geopolitycznej akcji, a już w szczególności w momencie, gdy są wybory i suweren może zmienić władze. Samorozwiązanie chorwackiego parlamentu przegłosowane 18 maja implikuje konieczność zorganizowania przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbędą się w Republice Chorwacji już 5 lipca. Dlaczego premier Andrej Plenković tak bardzo pracował nad tym, aby Chorwaci poszli głosować w lipcu, a nie na jesieni? Czy wiąże się to z aktualną popularnością premiera, który zawdzięcza ją w dużej mierze temu, że Chorwacji relatywnie mało zaszkodziła pandemia?

👉 W kontekście chorwackim jaskrawości dodaje fakt, iż od stycznia nowym prezydentem Republiki Chorwacji jest wywodzący się z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zoran Milanović, a zatem z formacji politycznie konkurencyjnej wobec partii premiera Plenkovića, który należy do chadeckiej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). W sondażach prowadzi HDZ (30%), niemniej SPD ma również duże szanse 5 lipca wybory parlamentarne wygrać (27%).

👉 Chorwacja to państwo istotne dla Polski na licznych płaszczyznach:
-🇭🇷 jest jednym z sojuszników 🇵🇱 w NATO
-🇭🇷 razem z 🇵🇱 należy do 🇪🇺, do której przystąpienia siódmą rocznicę obchodzi w dzień pisania niniejszego tekstu
-🇭🇷 jest integralnym elementem koncepcji Międzymorza i trudno wyobrazić sobie w 🇵🇱 odwoływanie się do tego formatu współpracy międzynarodowej zapominając o jakże kluczowej na Bałkanach Zachodnich Republice Chorwacji
-🇭🇷 jest istotna dla wielu innych państw, z którymi 🇵🇱 współpracuje, więc jej istotność w negocjacjach międzynarodowych Polski z tymi państwami – partnerami ekonomiczno-politycznymi Polski z perspektywy Polski rośnie logarytmicznie wraz z rosnącym poziomem integracji, kooperacji, współzależności pomiędzy państwami europejskimi, a także w wymiarze transatlantyckim.

👉 O Republice Chorwacji w kontekście jej siódmej rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej, a także o tym, co parlamentarne wybory 5 lipca mogą zmienić w Chorwacji, na Bałkanach Zachodnich, w Europie Środkowej, jak zmodyfikować przebieg kooperacji między państwami UE i NATO porozmawiają:

dr Josip Jagodar – Uniwersytet w Zagrzebiu

Marcin Hamielec – Uniwersytet Jagielloński

💻 Transmisja live na profilu FB Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie już w piątek 3 lipca o godz. 15:00

💻 Partnerem medialnym wydarzenia jest Portal Rzeszowski – Jesteśmy dla Ciebie