W czwartkowe popołudnie, 11 kwietnia br., studenci prawa i historii Uniwersytetu Rzeszowskiego stoczyli emocjonującą bitwę podczas której ważyły się losy Europy z czasów 20-lecia międzywojennego. Wszystko za sprawą wielkoformatowej gry symulacyjnej „Intermarium”. Jej rozgrywka odbyła się w Sali Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Organizatorami wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Koło Naukowe Powszechnej Historii Prawa UR oraz Koło Naukowe Historii Prawa Polskiego UR oraz Fundacja Jagiellońska. W ten innowacyjny sposób chcemy przypomnieć o ważnych
i burzliwych dla historii Europy i świata czasach, w których nasz kraj odzyskał po 123 latach niepodległość.

Pasjonującą rozgrywkę najlepiej mogą opisać słowa Łukasza Wrony, animatora oraz twórcy gry „Intermarium”. Była to bardzo wymagająca partia. Wszyscy z największą uwagą planowali każde posunięcie i rozważali konsekwencje swoich działań – relacjonuje.
Nie obeszło się bez krótkiej wojny na Bałkanach (Serbowie utknęli w górach albańskich i nad Wardarem) oraz błyskawicznej kampanii w Polsce. Sojusz niemiecko-czesko-rosyjski pogwałcił więc traktat wersalski – opowiada – intensywne trzy godziny.

fot. Anna Petynia