Ahoj Slovensko! 🇸🇰

W przedostatnim poście z cyklu „Nietypowe ciekawostki o państwach Trójmorza” odwiedzimy naszego południowego sąsiada – Słowację.

1️⃣ Jednym z najpopularniejszych słowackich – a w zasadzie czechosłowackich – napojów jest kofola. Kofola przypomina w smaku nieco popularną colę, jednak dodatkowo zawiera ziołowe i korzenne ekstrakty, czemu zawdzięcza swój specyficzny aromat.

2️⃣ Zwiedzając Bratysławę z łatwością możemy dostać się do innej, wyjątkowo pięknej europejskiej stolicy – Wiednia. Te dwa miasta dzieli zaledwie 60 kilometrów!

3️⃣ Jedną z pierwszych rzeczy, która może rzucić Ci się w oczy podczas przeglądania słowackiej prasy, będzie odmieniane przez Słowaków anglojęzycznych imion i nazwisk. Dla przykładu Britney Spears po słowacku to Britney Spearsová, a Jennifer Aniston to Jennifer Anistonová.

4️⃣ W Słowacji wszystkie osoby uczące się do 26 roku życia podróżują pociągami za darmo. Dotyczy to również studentów i emerytów z zagranicy.

5️⃣ W Bratysławie znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników – Cumil. Ciekawostką jest to, że rzeźba sama w sobie nie przedstawia żadnej wartości historycznej lub symbolicznej – sam autor twierdzi, że to po prostu sposób na “ożywienie” bratysławskiego Starego Miasta, a za jego powstaniem nie kryje się żadna historia.