Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Fundacja Warsaw Institute zapraszają na debatę online!
Debata ekspercka pt.: „Bardzo Bliski Wschód” będzie transmitowana na żywo w czwartek, 25 czerwca o godzinie 18:00. Transmisja dostępna będzie na kanałach Facebook, Twitter i Youtube, MSZ, #RODMRzeszów, Warsaw Institute i Warsaw Institute Review.
W debacie wezmą udział:
- dr Maciej Milczanowski – pracownik naukowy Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, oficer Wojska Polskiego w stanie spoczynku, uczestnik misji w Iraku i na Wzgórzach Golan
- Marcin Krzyżanowski – ekspert ds. Bliskiego Wschodu, były konsul w Kabulu, orientalista
Spotkanie poprowadzi Maciej Śmigiel – ekspert i koordynator projektów w Warsaw Institute, doktorant arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Oczy świata permanentnie zwrócone są na Bliski Wschód. Nie ma drugiego regionu, który z takim niepokojem nieustannie obserwowaliby przywódcy największych potęg geopolitycznych. Waszyngton, Londyn, Paryż, Berlin, Moskwa, czy Pekin – wszyscy oni muszą liczyć się i nierzadko iść na ustępstwa wobec Rijadu, Abu Zabi, Dohy, Teheranu i innych, którzy „śpią na energetycznym skarbie”. Jakże znamienne, że niespełna trzydziestodwumilionową Arabię Saudyjską Stany Zjednoczone traktują jak jeden z najistotniejszych elementów w geopolitycznych puzzlach świata. Ale Bliski Wschód jest jednocześnie papierkiem lakmusowym pokoju na świecie. Trudno bowiem wyobrazić sobie Donalda Trumpa lub Władimira Putina jedynie wzruszającego ramionami dowiedziawszy się o hipotetycznym wybuchu konfliktu zbrojnego między Irakiem a Syrią, Iranem a Izraelem, Egiptem a Arabią Saudyjską.
Równie trudno, niestety, wyobrazić sobie szybkie rozwiązanie licznych aktualnych problemów w sferze bezpieczeństwa i pokoju w niespokojnym Kurdystanie, doświadczanym nieustannie przez zamachy terrorystyczne Bagdadzie czy Kabulu oraz w jakże zapalnej Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Na Bliskim Wschodzie ścierają się nieprawdopodobnie liczne i oczywiście niejednokrotnie sprzeczne interesy, a życiem przypłacają je często przypadkowi przedstawiciele ludności cywilnej…
Dostęp do strategicznych zasobów, wpływ na ich ceny na światowych rynkach niesie ze sobą mechanizm wpływu na sektor przemysłowy, a zatem na całokształt i kondycję gospodarek wszystkich państw, nie wyłączając tych dzierżących status mocarstwa.
Tymczasem Polska ma bardzo ograniczone zasoby własnych węglowodorów, jest za to członkiem UE i NATO, a ze Stanami Zjednoczonymi zgodnie z fundamentalnym paradygmatem polskiej polityki zagranicznej łączą Polskę dodatkowo szczególne relacje dwustronne. Naturalną implikacją tego stanu rzeczy jest fakt, że musi wypełniać swoje sojusznicze zobowiązania jeżeli pragnie pozostać w szeroko pojętych strukturach Zachodu, co sprowadzić można do twierdzenia, iż bezpieczeństwo geopolityczne Polski jest bardziej niż kiedykolwiek funkcją bieżących wydarzeń na Bardzo Bliskim Wschodzie…
Goście:
Maciej Milczanowski – doktor nauk politycznych, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, były żołnierz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, weteran misji ONZ na Wzgórzach Golan w latach 1997/1998 oraz misji stabilizacyjnej w Iraku w latach 2005/2006. Trener w Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni prof. Zimbardo z którym współpracuje poprzez Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów, pełnił także funkcję asystenta profesora w wykładach. Jest absolwentem, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu (tytuł inżyniera podporucznika) i Akademii Obrony Narodowej (tytuł magistra) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (stopień doktora); jest również stypendystą Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda oraz ekspertem Fundacji Pułaskiego. Jest autorem książki „Sztuka budowania pokoju”.
Marcin Krzyżanowski – ekspert ds. Bliskiego Wschodu, były konsul w Kabulu, orientalista
Spotkanie poprowadzi Maciej Śmigiel – ekspert i koordynator projektów w Warsaw Institute, doktorant arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Zapraszamy!