W czwartkowe południe rozmawialiśmy na temat Partnerstwa Wschodniego. Kontekstem rozmowy był bilans oczekiwań oraz możliwości, które niesie współpraca między sobą krajów, które uczestniczą w programie. Wydarzenie odbyło się w Auli im. Pigonia na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Rozmowa była cenna, ponieważ uczestniczyli w niej przedstawiciele kilku krajów Partnerstwa Wschodniego. Przedstawili oni ten temat ze swojej perspektywy. W debacie udział wzięli Samvel Mkrtchian – Ambsador Republiki Armenii w RP, Jacek Multanowski, polski filolog klasyczny i dyplomata, w latach 2004–2008 ambasador RP w Gruzji. Od 3 lutego 2014 do 2018 ambasador nadzwyczajny i pełnomocny w Macedonii. Azerbejdżan reprezentował Sadiq Babayev, II sekretarz w Ambasadzie Azerbejdżanu w RP. Z Gruzji gościliśmy Vakhtanga Maisaia – politologa, sekuritologa; profesora Kaukaskiego Uniwersytetu Międzynarodowego. Jest on również ekspertem NATO i byłym doradcą Prezydenta Gruzji, dziennikarzem, komentatorem medialnym i specjalistą w zakresie geopolityki, geostrategii i międzynarodowych systemów bezpieczeństwa.

Spotkanie moderował Piotr Zyzański. Pokazała ona jak ważnym i wielowymiarowym tematem jest współpraca między Unią Europejskią, a krajami Partnerstwa Wschodniego.

fot. Anna Petynia/RODM Rzeszów