Labrīt Latvija 🇱🇻

Zapraszamy do kolejnego posta z serii „Nietypowe ciekawostki o państwach Trójmorza” – tym razem w wydaniu łotewskim.

1️⃣ Łotysz wyprodukował pierwsze dżinsy – krawiec Jacob W. Davis, który wyemigrował z Rygi do Stanów Zjednoczonych. Kilkanaście lat później jedna z klientek poprosiła go o uszycie solidnych spodni dla męża-drwala. Tak powstały dżinsy, które z pomocą finansową Levi Straussa, łotewski krawiec opatentował i wypuścił na rynek masowy.

2️⃣ Łotwa władała niegdyś własną kolonią – karaibską wyspą Tobago, stając się najmniejszym narodem, który kiedykolwiek posiadał tereny zamorskie

3️⃣ Pod budynkiem ratusza w Rydze mieści się wąska uliczka, a na niej stare dębowe drzewo. Szacuje się, iż zaczęło ono rosnąć na brzegu Dźwiny w czasie, gdy faraon Tutanchamon był władcą Egiptu – ok. 3500 lat temu.

4️⃣ Na Łotwie znajduje się najszerszy w Europie wodospad. Ventas Rumba ma szerokość 250 metrów i wysokość 2,2 m. Według legendy powstał on wyniku walki zapaśniczej dwóch olbrzymów.

5️⃣ Na Łotwie żyje bardzo dużo bezpaństwowców – Rosjan, którzy nie zdecydowali przyjąć się łotewskiego obywatelstwa. W wyniku bliskich relacji za czasów „komuny” do dziś stanowią oni 27% mieszkańców tego państwa.