W niedzielę o godz. 14:00 w Sali Obrad Rady Powiatu Łańcuckiego w Starostwie Powiatowym zebrały się osoby zainteresowane rozmową o trudnych relacjach polsko-ukraińskich.

Podczas bardzo ciekawej dyskusji mogliśmy poznać z goła różne podejścia do problematyki obecnego kontaktu pomiędzy tymi dwoma narodami, które są naznaczone okrutna historią rzezi wołyńskiej. Dr Leopold Zgoda przedstawił ten temat biorąc pod uwagę aspekt filozoficzny oraz etyczny, odnosząc się m.in. do Biblii.

Niestety na sali zabrakło z przyczyn osobistych Władysława Ortyla, marszałka woj. podkarpackiego, polityka i samorządowca, Marszałka Województwa Podkarpackiego. W jego imieniu wypowiedział się Waldemar Rataj, który obecnie jest pełnomocnikiem Województwa Podkarpackiego d/s projektu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Zaprezentował on temat jako osoba, która blisko współpracuje z różnymi środowiskami z terenu Ukrainy – pokazał realne problemy, z którymi aktualnie się stykamy – problemem ukrywania, bądź pomijania prawdy historycznej o mordach na Polakach.

Trzecim prelegentem był Andrzej Madeja – przedsiębiorca i twórca wielu dzieł obywatelskich, prezes Stowarzyszenia 10 Czerwca, inicjatora “Alei Róż Solidarności” – upamiętnienia w Horodle “Ukraińców mocnych sumień”. Opowiedział on o licznych projektach świadomościowych, które realizował jako aktywista, któremu zależy na prawdzie historycznej.

Spotkanie moderował Maciej Respekta – prezes Fundacji Jagiellońskiej, który zadawał rozmówcom wiele interesujących pytań. Aktywnie w rozmowie brali udział także jej uczestnicy, zadając trudne pytania i żywo reagując na kolejne informacje, które prezentowali prelegenci.