Republika Turcji to państwo bardzo interesujące – członek NATO, a jednak znany z bardzo częstego manifestowania niezależności wobec Sojuszu. Turcja to państwo, które od 1963 r. ma status kandydata do wstąpienia do – nie tyle UE, bo wtedy UE jako taka jeszcze nie istniała, ale wówczas zaczęła się ubiegać o członkostwo we Wspólnotach Europejskich, przede wszystkim w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej. Dziś, ponad pół wieku później, nie ma woli politycznej żadnej ze stron, aby Ankara dołączyła do UE, niemniej należy powiedzieć, że dla UE Turcja jest wyjątkowo istotnym państwem trzecim, równocześnie dla Turcji UE jest na tyle istotna, że nie może sobie pozwolić na pominięcie Wspólnoty w swoich kalkulacjach polityki zagranicznej.

Turcja dąży do pokazania światu, że jest podmiotem zasługującym na miano mocarstwa. Potrafi konkurować o wpływy na świecie nie tylko ze wspomnianą UE (w czasie kryzysu migracyjnego Ankara bardzo stanowczo naciskała na Komisję Europejską, aby zyskać dodatkowe miliardy euro w zamian za stabilizację sytuacji na tureckich granicach) i jej poszczególnymi krajami członkowskimi (zwłaszcza z Francją, z którą w pogrążonej w chaosie Libii prowadzi proxy war). Turcja nie waha się rywalizować również ze Stanami Zjednoczonymi. I z Federacją Rosyjską. To właśnie stosunki turecko-rosyjskie będą przedmiotem pogłębionej analizy, jaką w wywiadzie online dla RODM Rzeszów przedstawi Karolina Wanda Olszowska – turkolog – pracownik naukowy Instytutu Historii UJ i zarazem koordynatorka RODM Kraków.

Przez długie dekady Turcja uchodziła za kraj relatywnie jak na swój region bardzo zwesternizowany i bardzo laicki. W ostatnich latach, odkąd rządzi Recep Tayyip Erdoğan ten trend zdaje się być odwracany, a dominuje retoryka mocarstwowa – konfrontacyjna wobec Zachodu i odwołująca się o wiele bardziej niż przedtem do religijnej warstwy tożsamości Turków. Turcja mierzy się też z szeregiem problemów wewnętrznych natury społeczno-gospodarczej – inflacją, dużą polaryzacją społeczną, olbrzymim niezadowoleniem bardziej liberalnej części społeczeństwa, czego wyrazem był m.in. strajk studentów w Stambule. Należy też dodać, że jak na każde państwo aspirujące do bycia mocarstwem, Turcja ogłosiła swój własny program kosmiczny. Do tego również odniesie się prelegentka.

Początek transmisji: czwartek 18 lutego godz. 16:00 tylko na profilu Facebook Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie!