Jaką formę przyjmuje współczesny terroryzm?
Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowiedzą znamienici eksperci!
W trakcie debaty poruszone zostaną kwestie współczesnych zagrożeń terrorystycznych, m.in. obecnie działających organizacji terrorystycznych, tego w jakich częściach świata podejmują one swoje działania, do czego dążą, a także jakie cele chcą osiągnąć. Zważywszy na fakt, że ostatnie 2-3 dekady zostały naznaczone zwłaszcza terroryzmem islamskim, motywem przewodnim dyskusji będzie przede wszystkim ISIS, Al-Kaida oraz inne organizacje dżihadystyczne. Niemniej jednak, należy podkreślić, iż terroryzm jest taktyką zaadoptowaną również przez organizacje i grupy ekstremistyczne o zgoła odmiennej ideologii (np. skrajnie prawicowej, skrajnie lewicowej, nacjonalistycznej) i w tym kontekście zostanie omówiona kwestia obecnego wzrost zagrożenia ze strony terroryzmu prawicowego. Ponadto analizie zostanie poddany współczesny wpływ technologii na zagrożenia terrorystyczne, wykorzystanie organizacji terrorystycznych do realizacji celów przez państwa oraz możliwe rozwiązania prawno-organizacyjne na rzecz walki z terroryzmem.
Wiedeń: Aleksander Ksawery Olech – specjalista z zakresu bezpieczeństwa i relacji międzynarodowych. Doktorant nauk o bezpieczeństwie na Akademii Sztuki Wojennej. Doświadczenie badawcze zdobywał m.in.: na Université Jean Moulin III w Lyonie, Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Pradze oraz Instytucie Wspierania Pokoju i Zarządzania Konfliktami w Wiedniu. Stypendysta OSCE & UNODA Peace and Security oraz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Ponadto jako pierwszy w Polsce przenalizował francuskie prawo antyterrorystyczne. Główne zainteresowania badawcze: terroryzm, międzynarodowa współpraca na rzecz bezpieczeństwa w Europie Wschodniej oraz rola NATO i UE w środowisku zagrożeń hybrydowych.
Warszawa: Alan Lis – absolwent dwóch brytyjskich uczelni: Uniwersytetu w Yorku (studia licencjackie) i Uniwersytetu w Warwick (studia magisterskie). W ramach wymiany studenckiej spędził rok na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii. Doświadczenie w sprawach międzynarodowych i tworzeniu analiz zdobył m.in. w Departamencie Studiów Strategicznych KPRM i redakcji EURACTIV.pl. Obecnie odpowiedzialny za analizy i koordynację projektów w Instytucie Nowej Europy. Uczestnik Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.
Start transmisji już w środę 9 grudnia o godz. 18:00 na profilu na Facebooku #RODMRzeszów.