W Europie znów się dzieje – coraz więcej mówi się o zakusach Federacji Rosyjskiej na anektowanie Republiki Białoruś pod pretekstem pogłębienia integracji gospodarczej pomiędzy tymi państwami. Z jednej strony Białoruś to nie Ukraina. Istnieją bowiem różnice w stosunkach rosyjsko-ukraińskich i rosyjsko-białoruskich, jednakowoż historia lubi się powtarzać, a Kreml znany jest z żelaznej konsekwencji realizowania własnych neoimperialnych celów.

To, co mogłoby się wydawać powieścią z gatunku political fiction, zaczyna jawić się jako coraz bardziej realne zagrożenie dla geopolitycznego ładu na Starym Kontynencie. Świadczy o tym fakt, iż wielu nie wierzyło także w atak Rosji na Ukrainę. Od kilku lat wojna na Ukrainie jest faktem, a w jej wyniku życie straciło ponad 13 tys. ludzi.

Sytuacja jest bardzo napięta, dynamiczna i rozwija się niczym akcja filmu. Prezydent Aleksander Łukaszenka dystansuje się od „odwiecznego sojusznika”. Z kolei Stany Zjednoczone na nowo otworzyły ambasadę w Mińsku.

Suwerenna Białoruś to jeden z czynników warunkujących międzynarodową architekturę bezpieczeństwa Europy Środkowej, w tym Polski, dlatego samoczynnie nasuwa się jakże intrygujące pytanie: co dalej z Białorusią?

Data: piątek 21 lutego 2020 r.
Miejsce: Miejski Dom Kultury w Łańcucie.
Dojazd: Zapewniamy bus spod dworca PKP w Łańcucie do MDK w Łańcucie – bus odjedzie wkrótce po przyjeździe do Łańcuta pociągu TLK Malinowski relacji Kraków – Rzeszów, tj. ok. 11:20).
Partnerzy: Miejski Dom Kultury w Łańcucie, Miasto Łańcut.
Wstęp wolny – niezbędna jedynie rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod tym linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfDvsGxUqm2BfP2XUfaaC_KjmY_gfYdrHh0mP-q8NM0xMVAJA/viewform?usp=sf_link

Wśród prelegentów znajdą się:
– Witold Jurasz – były dyplomata, ekspert Ośrodek Analiz Strategicznych, redaktor Polsat News,
– dr Michał Rzepecki – pracownik naukowy Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego,
– Marek Budzisz – doradca w rządzie Jerzego Buzka, historyk, dziennikarz, analityk stosunków międzynarodowych.

Moderator:
– Piotr Zyzański, ekspert Fundacja Jagiellońska.

Zapraszamy!