Pozdrav Hrvatska! 🇭🇷

Po krótkiej przerwie, chcemy powrócić do naszej serii „Nietypowe ciekawostki o państwach Trójmorza”. Dziś dowiemy się nowych rzeczy o Chorwacji !

1️⃣ Dalmatyńczyki. To właśnie od chorwackiej Dalmacji pochodzi nazwa tej rasy pięknych, białych psów z licznymi czarnymi łatami.

2️⃣ Krawat wywodzi się z chorwackiego stroju narodowego. Najpierw był chustą, którą żona wiązała żołnierzowi na szyi. Dopiero w XVII wieku zyskał postać bardziej zbliżoną do obecnych krawatów.

3️⃣ Zaskakujący i zarazem ciekawy jest fakt, że mieszkańcy wsi na północy Chorwacji o nazwie Bednja oraz mieszkańcy chorwackiej wyspy Lastovo nie potrafią się ze sobą porozumieć. Jest to spowodowane całkowicie różną odmianą dialektów języka chorwackiego.

4️⃣ Biały Dom w Waszyngtonie został zbudowany z białego marmuru, który przywieziono z chorwackiej wyspy Brač. To samo dotyczy budynków parlamentów w Wiedniu oraz Budapeszcie.

5️⃣ Marco Polo to podróżnik, który zasłynął w XIII wieku wyprawą do Chin. Mało kto wie, że według chorwackich podań urodził się on na tamtejszej wyspie Korčula w 1254 roku. Chorwatów z jego nazwiskiem można spotkać tam do dziś.