Regionalny Ośrodek Debaty w Rzeszowie podjął współpracę z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, aby wspólnym wysiłkiem utworzyć wydarzenie specjalne na specjalną okazję, jakim jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

To właśnie w obronie innego człowieka i jego praw człowieka wielu Węgrów i Polaków z narażeniem życia ratowało Żydów przed zagładą w czasie II wojny światowej, gdy tragiczne skutki przynosiła zbrodnicza ideologia nazizmu i obłęd Adolfa Hitlera.

Heroizmowi Węgrów i Polaków ratujących Żydów przed zagładą w czasie II wojny światowej i ich gotowości do ocalenia drugiego człowieka z narażeniem własnego towarzyszyły często losy mogące posłużyć jako scenariusz pełnego akcji filmu.

Tak było w przypadku Grupy Ładosia. Podobnie w przypadku Józsefa Antalla seniora, który ocalił ok. 900 Żydów poprzez zapewnienie im ewakuacyjnego rejsu Dunajem na statku „Królowa Elżbieta”.

Podobnych chwalebnych historii jest o wiele więcej, uważamy że warto o nich mówić, dlatego organizujemy konferencję online, w czasie której tego typu przykłady heroicznych postaw Węgrów i Polaków ratujących Żydów przedstawią znamienici prelegenci:

– Jego Ekscelencja Pan Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsér

– Pan Akos Engelmayer – były ambasador Węgier w Polsce, historyk, dziennikarz, działacz NSZZ Solidarność

– Pan Kamil Kopera – historyk, specjalista ds. badań i dokumentacji, pracownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Ze względu na pandemię wydarzenie będzie miało formę w pełni online, niemniej udział w nim jest bezpłatny! Transmisja już w czwartek 17 grudnia o godz. 17 na profilu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie!