W tej merytorycznej debacie online głos zabiorą znamienici prelegenci: prof. Krzysztof Żarna – pracownik naukowy Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Slavomír Nagy – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w RP.

Dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu?

Republika Słowacka to kraj Polsce wyjątkowo bliski, a zarazem nieco przez tę geograficzną bliskość niepoznany, kojarzony z miejscem za mało egzotycznym jako cel turystyki, gdzie wszystko jest bardzo podobnie „jak u nas”, dlatego przez wielu Polaków traktowany jako nieraz wręcz bliźniaczo podobny do Polski. Niesłusznie. Słowacja to kraj ekscytujący, bynajmniej nie tylko z perspektywy czysto geograficznej. Republika Słowacka to także państwo prowadzące interesującą politykę zagraniczną z dynamiczną, choć czasem bardzo cierpiącą wskutek ekonomicznych tąpnięć na świecie. Jedno jest pewne: trudno wyobrazić sobie miejsce Polski w Europie bez refleksji nad relacjami Warszawy z Bratysławą. Więź ta zyskuje dodatkową doniosłość właśnie teraz, gdy trwa polska prezydencja w V4.

Start transmisji już w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 10:00 tylko na profilu FB Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie!