W niedzielę odbyły się w Niemczech wybory do parlamentów regionalnych w dwóch landach – w Badenii-Wirtembergii i w Nadrenii-Palatynacie. Dlaczego to istotne z perspektywy międzynarodowej, w tym polskiej? Wyniki głosowania do landtagów regularnie wykazują pewien stopień korelacji z późniejszymi wynikami do Bundestagu, jedynej izby ogólnokrajowego parlamentu RFN, której skład bezpośrednio wybierają obywatele.

To wyjątkowo ciekawe i istotne w kontekście nadchodzącej przewidywanej zmiany na stanowisku kanclerza RFN. To równocześnie niesie ze sobą ogromne znaczenie polityczne dla Polski, jako że powszechnie wiadomo, iż Niemcy to państwo, z którym Polska odnotowuje w każdym roku najwyższą wartość handlu zagranicznego. Należy też zadać pytanie, jak na wynik wspomnianych wyborów wpłynęło to, że przeprowadzono je podczas wzmożonej fazy pandemii?

W wywiadzie online dla RODM Rzeszów o tej kwestii opowie dr Piotr Andrzejewski – ekspert RODM Poznań, ISP PAN, Instytutu Zachodniego; prelegent specjalizuje się m.in. w problematyce krajowych uwarunkowań polityki zagranicznej RFN i Republiki Austrii

Transmisja na profilu Facebook Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie w środę 17 marca o godz. 20:00.