❗️ 16 listopada obchodziliśmy w Polsce Dzień Służby Zagranicznej. Został on ustanowiony w 1918 roku w rocznicę wystosowania przez Naczelnego Dowódcę Wojska Polskiego Józefa Piłsudskiego depeszy do przywódców państw świata, informującej o odrodzeniu się po 123 latach zaborów, niepodległego Państwa Polskiego.

🏛 Nawiązując do tego wydarzenia Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie zorganizował dla podkarpackiej młodzieży wyjątkowe wydarzenie w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

👩‍🏫Uczestniczyła w nim grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie, programu stypendialnego Fundacja Jagiellońska, a także studentów Uniwersytet Rzeszowski.

Celem naszej wizyty było dokładniejsze zapoznanie się z działalnością Polskiej Służby Zagranicznej. Opowiedziano nam o funkcjonowaniu ministerstwa na co dzień.

🍽 Mieliśmy możliwość zaznajomić się z kulturą spożywania posiłków, połączonych z rozmowami dyplomatycznymi. ✒️ Własnymi oczami analizowaliśmy oryginalne dokumenty podpisane przez przywódców państw świata – np. królowa Elżbieta, prezydent Joe Biden, papież Franciszek. 🇺🇲 A także, mieliśmy możliwość połączyć się online z Konsulatem RP w Waszyngtonie.

🔦 Przed wizytą w siedzibie MSZ wzięliśmy udział w wystawie Ministerstwa w Articom Centrum, gdzie na własnej skórze zapoznaliśmy się z pracą Służby Ochrony Państwa. Zaprezentowano nam sprzęt, na którym pracują służby specjalnie, a także, krótkie szkolenie z zakresu ich pracy.

👏 Dziękujemy serdecznie Akademia Dyplomatyczna MSZ za zaproszenie na Dni Otwarte Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Była to dla nas wyjątkowa wizyta, która w praktyczny sposób poszerzyła nasze horyzonty dotyczące funkcjonowania Polskiej Służby Zagranicznej.