Dziś PGNiG i ukraińskie ERU (Energy Resources of Ukraine) podpisały dwustronną umowę ws. poszukiwań i wydobycia węglowodorów w obwodzie lwowskim.

To obszar, który pod względem geologicznym stanowi przedłużenie terenu Złoża Przemyśl – największego złoża gazu ziemnego w Polsce. Podpisana umowa poza wymiarem czysto gospodarczym (w tym dot. potencjalnej rozbudowy infrastruktury transportowej, zwiększenia ruchu towarowego czy współpracy w dziedzinie R&D) niesie ze sobą szczególne znaczenie symboliczno-polityczne. W kilka miesięcy po rozmowach Prezydenta Andrzej Duda z Prezydentem W. Zełeńskiego obserwujemy konkretne przykłady postępów w kwestiach istotnych z punktu widzenia naszych dwustronnych relacji.

Umowa PGNIG – ERU to kolejny krok w dobrym kierunku, który stawia Polskę w roli realnego dystrybutora bezpieczeństwa energetycznego w regionie (po terminalu LNG w Świnoujściu i pracach nad Baltic Pipe). Akcent ten jest tym bardziej wymowny, że za kilka tygodni wygasa rosyjsko-ukraińska umowa ws. tranzytu gazu. Polskę i Ukrainę łączy coraz więcej konkretnych spraw, które napełniają nasze relacje dwustronne prawdziwą, konstruktywną, w tym wypadku gospodarczą treścią.

Treść – Marcin Przydacz

#RODMRzeszów #MSZ