Chorwacja to państwo istotne dla Polski na licznych płaszczyznach:

  • jest jednym z sojuszników Polski w NATO
  • Chorwacja razem z Polską należy do Unii Europejskie
  • Chorwacja jest integralnym elementem koncepcji Międzymorza i trudno wyobrazić sobie w Polsce odwoływanie się do tego formatu współpracy międzynarodowej zapominając o jakże kluczowej na Bałkanach Zachodnich Republice Chorwacji
  • Chorwacja jest istotna dla wielu innych państw, z którymi Polska współpracuje, więc jej istotność w negocjacjach międzynarodowych Polski z tymi państwami – partnerami ekonomiczno-politycznymi Polski z perspektywy Polski rośnie logarytmicznie wraz z rosnącym poziomem integracji, kooperacji, współzależności pomiędzy państwami europejskimi, a także w wymiarze transatlantyckim.

Dlatego nie ma wątpliwości, że warto dyskutować o stosunkach polsko-chorwackich, a jeśli tak, to również o wspólnej historii Polaków i Chorwatów.

W wywiadzie online dla RODM Rzeszów o tej kwestii opowie dr Josip Jagodar – pracownik naukowy Uniwersytetu w Slavonskim Brodzie.

Transmisja na profilu Facebook Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie w czwartek 25 lutego o godz. 16:00!