Dziś miała miejsce pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Szwajcarii na Podkarpaciu. W jej trakcie Jurg Burri spotkał się z wicemarszałkiem Piotr Pilch na dwustronnych rozmowach, a studentom Uniwersytet Rzeszowski przedstawił wykład, poświęcony relacjom polsko-szwajcarskim oraz podwalinom sprawowania władzy w swojej ojczyźnie.

W siedzibie samorządu województwa podkarpackiego ambasador Jurg Burii oraz wicemarszałek Piotr Pilch wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną „Nowoczesna demokracja bezpośrednia” i przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej. W uroczystości wzięli udział także wiceprzewodniczący Sejmik Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz dr Mieczysław Janowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ambasador przytaczał przykłady tego, jak rozbudowany jest w Szwajcarii mechanizm referendów w kontekście ogólnonarodowym oraz lokalnym. W ciągu 19 lat Szwajcarzy w ogólnonarodowych głosowaniach powszechnych rozstrzygnęli ponad 150 różnych kwestii. Obok nich są także te lokalne. – Sprawa nowych drogich wozów strażackich dla liczącego 5-tysięcy obywateli miasteczka jest poddawana do dyskusji jego mieszkańcom, bo to ich podatki są w tę kwestię zaangażowane. Myślę, że warto poznawać inne systemy, aby wymieniać się najlepszymi doświadczeniami – podkreślał ambasador Jurg Burri.

Na zakończenie wizyty ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w link poniżej ⤵

https://bit.ly/2KyeBkd

📷 Fot. i tekst Podkarpackie – serwis samorządu województwa

#RODMRzeszów