Labas rytas Lietuva! 🇱🇹

Wracamy do Was z cyklem „Nietypowe ciekawostki o państwach Trójmorza”. Zapraszamy !

1️⃣ Hannibal Lecter – fikcyjny morderca, bohater kilku popularnych powieści i filmów – urodził się na Litwie. Był synem hrabiego Lectera i jego żony Simonetty pochodzącej z rodu Sforzów

2️⃣ W 2011 roku Litwini wyprodukowali swoje narodowe perfumy. „Zapach litewski” ma mocny, nieco dymny aromat – to połączenie polnych kwiatów, sandałowca i drzewa cedrowego, co symbolizuje tutejsze obyczaje przedchrześcijańskie

.3️⃣ 1 kwietnia 1997 roku swoją „niepodległość” proklamowała dzielnica Wilna Užupis (Zarzecze). Nieuznawane przez nikogo mikropaństwo uchodzi za dzielnicę artystów i innych „wolnych ptaków”, ma nawet własną konstytucję. Zaniedbana dzielnica stała się dzięki temu atrakcją turystyczną.

4️⃣ Mimo, że Litwa jako państwo ma „dopiero” 800 lat, odkrycia archeologiczne świadczą, że na tych ziemiach ludzkie osadnictwo istniało już w trzynaście tysięcy lat temu!

5️⃣ Najstarszy dąb na Litwie, a według niektórych nawet w Europie, rośnie przy dworze we wsi Stalmujża i ma co najmniej ponad 1500 lat.