👉 Jordańskie Królestwo Haszymidzkie to państwo, które powinno być elementem każdej analizy geopolityki Bliskiego Wschodu, ale jak to się stało, że musiały minąć tysiące lat – w trakcie których dzisiejsze terytorium Jordanii było zamieszkiwane przez ludzi wielu kultur – aby w XX wieku powstało państwo znane dziś jako Jordania? W jaki sposób bardzo istotnie do powstania Jordanii przyczyniła się Wielka Brytania? Dlaczego w ogóle Imperium Brytyjskiemu zależało na utworzeniu takiego podmiotu polityki międzynarodowej? To tylko niektóre z pytań, które wynikają z refleksji nad jordańską historią państwowości i geopolityki.

👉 Bynajmniej nie ostatnie, jakie warto zadać. Pozostaje bowiem kwestia, dlaczego Jordania jest monarchią konstytucyjną rządzoną przez przedstawicieli rodu Haszymidów, a także dlaczego Haszymidzi osiedlili się na terenach dzisiejszej Jordanii jeśli ich przodkowie sprzed wielu wieków – Kurajszyci zamieszkiwali ziemie w pobliżu Mekki i nawet tam panowali jako lokalni władcy i dlaczego sprawy te rzutują w wielkiej mierze do dziś na politykę między Rijadem i Ammanem.

👉 Jordańskie Królestwo Haszymidzkie to jednocześnie kraj aktywnie kształtujący relacje z pozostałymi swoimi sąsiadami, takimi jak Egipt, Syria oraz z Izraelem, jako że przez długie lata Jordania wykazywała znaczące zainteresowanie sytuacją w Palestynie. Jednocześnie królowie Jordanii nigdy nie zapominali w geopolityce o państwach zachodnich.

👉 O geopolityce Jordanii w XX wieku opowie ekspert w tej problematyce prof. Bartosz Wróblewski z Uniwersytet Rzeszowski.

💻 Start transmisji już w piątek 10 lipca o godz. 14:00 na profilu FB Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie
Patron medialny: Portal Rzeszowski – Jesteśmy dla Ciebie