Γεια σου Ελλάδα! 🇬🇷

W ostatnim poście z cyklu „Nietypowe ciekawostki o państwach Trójmorza” wybierzemy się do Grecji, najmłodszego członka Międzymorza (z 2023 r.).

1️⃣ Ateny są jednym z najstarszych europejskich miast, nieprzerwanie zamieszkiwanym od ponad 7 000 lat. Ponadto, Ateny zamieszkuje średnio 1/3 populacji całej Grecji – to około 4 milionów mieszkańców.

2️⃣ Na jednego Greka przypada dwóch turystów. Jest także jednym z dziesięciu najchętniej odwiedzanych państw w Europie, który co roku odwiedza ponad 20 milionów turystów z całego świata. Roczne przychody z turystyki stanowią niemal 16% greckiego PKB.

3️⃣ Drachma, dawna jednostka monetarna współczesnej Grecji, była najstarszą walutą Europy. Uważa się, że po raz pierwszy wybito go około 650 roku p.n.e. 1 stycznia 2002 r. kiedy kraj przeszedł na euro, odstąpiono od drachmy.

4️⃣ Jednym z najważniejszych punktów uroczystej ceremonii otwarcia letnich oraz zimowych igrzysk olimpijskich jest przemarsz przedstawicieli wszystkich narodów biorących udział w imprezie. Zgodnie z przyjętą tradycją krajem, który zawsze przoduje wszystkim reprezentacją, jest Grecja.

5️⃣ To w Helladzie, w roku 1896 zorganizowano pierwsze igrzyska ery nowożytnej. Do ciekawej sytuacji doszło w 2004 r., kiedy to Ateny gościły sportowców po raz drugi w historii. Wówczas gospodarze na defiladzie otwierającej olimpijskie zmagania wystąpili dwukrotnie – jak zwykle na początku, a także na końcu, jak na gospodarza.