Jak będzie wyglądać Europa po Nord Stream 2?
Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert!
Jakub Wiech (ur. w 1992 roku w Kielcach) – prawnik, dziennikarz, komentator. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com.
Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach. Zwycięzca Wojewódzkiego Konkursu, Krasomówczego (2009, 2010) finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej (2011).
Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował też w grupie naukowej badającej związki prawa i literatury, czego owocem była monografia „Prawo i literatura. Szkice”, której był współautorem.
Współpracował przy projekcie Warsaw-Beijing Forum, z czasem obejmując funkcję rzecznika prasowego tej inicjatywy, którą sprawował do 2016 roku. W roku 2014 zajął drugie miejsce w konkursie Deloitte Business Adventure.
Był doradcą osobistym w Sekcji Uchodźców Kliniki Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Szkołę Prawa Amerykańskiego organizowaną przez Uniwersytet Florydy. W latach 2015-2016 publikował w Niezależnym Miesięczniku Studentów „Magiel”.
Podczas studiów odbył staże m.in. w Urzędzie Regulacji Energetyki, kancelarii DLA Piper Wiater oraz Ambasadzie Królestwa Norwegii.
W październiku 2016 roku dołączył do redakcji Energetyka24. W 2017 roku został laureatem nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura. Współautor głośnej prowokacji dziennikarskiej „Piotr Niewiechowicz”, za którą w 2018 roku został nominowany do nagrody w konkursie MediaTory. Za ten sam materiał uzyskał nominację w prestiżowym konkursie GrandPress.
Od lipca 2018 roku zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. Wielokrotnie komentował kwestie energetyczne i polityczne m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Radia WNET, Telewizji Republika.
W grudniu 2018 roku nakładem Niezależnego Zrzeszenia Studentów ukazała się jego książka „Niezależni w czasach niewoli”, będąca zbiorem wywiadów ze znanymi działaczami pierwszego NZS.
W czerwcu 2019 roku otrzymał stypendium Center for European Policy Analysis – James S. Denton’s Transatlantic Fellowship – w ramach którego przez trzy tygodnie przebywał w Stanach Zjednoczonych.
W lipcu 2019 roku opublikował książkę „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” opisującą kulisy niemieckiej transformacji energetycznej.
W czerwcu 2020 został nagrodzony za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej w konkursie Towarowej Giełdy Energii „Platynowe Megawaty”.
Start transmisji już we wtorek 12 października 2021 roku o godz. 18:00 na profilu Facebook #RODMRzeszów.