W piątkowy wieczór, 8 marca 2019 roku, w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbyło się spotkanie z niezwykłą kobietą – Panią prof. Józefą Bryg, świadkiem historii. Spotkanie odbyło się w przeddzień rocznicy okrutnych wydarzeń które rozegrały się na Kresach Wschodnich, dokładniej w Palikrowach – miejscowości, w której nasza bohaterka spędziła dzieciństwo.

Na wydarzenie licznie przybyła młodzież, która bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, zadając wiele pytań. Z zapartym tchem słuchała opowieści o trudnym dorastaniu bez rodziców. Trudnościach i szybkim dorastaniu. Smaczku dodawało to, że powojenna historia Pani Józefy rozgrywała się w naszych okolicach – w Radymnie, Moszczanach i Przemyślu.

Na początku spotkania Józefa Bryg zaznaczyła, że nie chce, by to co powie budziło nienawiść pomiędzy narodami. Chce jedynie, by nie zapomniano o faktach historycznych – dramatycznych zdarzeniach, które miały miejsce ponad 70 lat temu.

Józefa Bryg ocalała z ludobójstwa, którego dopuściło się UPA w Palikrowach na Kresach Wschodnich

Dziękujemy za liczne przybycie młodzieży oraz mieszkańcom Jarosławia. Niebawem dłuższa relacja i kolejne spotkania w podkarpackich miastach: Przemyślu oraz Rzeszowie.